poniedziałek, 13 maja 2013

Lavaş - rodzaj tureckiego pieczywa

Lavaş to bardzo popularne tureckie pieczywo. Można je kupić w sklepie, przypomina wtedy tortillę. Pieczone w domu wygląda nieco inaczej i jest o wiele lepsze w smaku. Lavaş używany jest przede wszystkim jako dodatek do różnego rodzaju kebabów. Mięso zawinięte w lavaş nazywa się dürüm. Często ten rodzaj pieczywa podawany jest w restauracjach jako przekąska (poczęstunek) z różnego rodzaju sałatkami, przed daniem przez nas zamawianym. Lavaş jemy również na śniadanie robiąc właśnie dürüm czyli zawijając w niego ser z dodatkami na przykład szczypiorkiem, pomidorem i papryką.
Bardzo szybki i łatwy w wykonaniu. Niewiele pracy a przyjemność z jedzenia ogromna.




Lavaş
około 20 sztuk

800g mąki
300g mleka 
300g wody
łyżka stołowa suchych drożdży
łyżka stołowa soli

Z podanych składników zagniatamy drożdżowe ciasto i zostawiamy by podwoiło objętość. Ciasto będzie dość luźne więc wysypujemy mąkę na stolnicę, łyżką odrywamy kawałki ciasta kładziemy na mąkę i obracając na boki dokładnie pokrywamy mąką. Wałkujemy lub rozciągamy uciskając palcami na cienki placek. Smażymy z obu stron na patelni teflonowej lub ceramicznej bez tłuszczu.




Lavaş

800g un
300g süt 
300g su
1 çorba kaşığı tuz
1 çorba kaşığı kuru maya

Mayalı hamuru hazırlayıp mayalamaya bırakıyoruz. 2 Katı olunca parçalara bölüp lavaş şekli verip teflon tavada yağsız pişiriyoruz.



18 komentarzy:

  1. Elinize sağlık çok güzel görünüyor bende bloğuma beklerim

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Çok teşekkür ederim. Blogunuzu ziyaret edeceğim tabiki.

      Usuń
  2. 300 g mleka,czy to jest mleko w proszku(?)...bo ciecz ma chyba inne miary objętości?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. na wadze mam miske z odwazona maka wiec wlewam do niej mleko i odwazam 300g. Proste :)

      Usuń
    2. Ile to wychodzi mililitrów?

      Usuń
  3. ha! zrobiłem!!!pycha

    OdpowiedzUsuń
  4. Witam:) Mam na imię Monika i bardzo chciałam Ci podziękować za wspaniałe przepisy. Wczoraj upiekłam lavaş i patrząc na tęskną minę mojego męża,gdy wąchał chlebki, zrozumiałam jak bardzo brakuje mu tureckich wypieków (w Polsce mieszka już 3 lata). Mam takie pytanie, czy istnieje możliwość upieczenia w Polsce takiego tradycyjnego chleba jaki normalnie się wypieka w tandır? Z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam ciepło!:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rozumiem ze chodzi Ci o pide. Nie bedzie ono takie jak tandyrze bo oryginalne smak nabiera rowniez z paleniska ale mozesz sprobowac upiec w piekarniku byc moze sie uda. Wykorzystaj ten przepis na ciasto http://turcjaodkuchni.blogspot.com.tr/2013/01/oryginalne-tureckie-pide.html i bez robienia farszu mozesz upiec okragle male chlebki i piecz w piekarniku w maksymalnej temperaturze az sie zarumienia. Pozdrawiam

      Usuń
  5. Zrobione, zjedzone (zrobiłam z mniejszej ilości składników). Następnym razem rozwałkuję ciasto bardzo cienko, za pierwszym razem wyszło nieco za grube ale i tak dało się w nie bez większego problemu zawinąć mięso, salsę i dipy. Dziękuję za przepis, na pewno do niego wrócę.
    :-)

    OdpowiedzUsuń
  6. Z przyjemnością czytam twoje wpisy i wykorzystuję je w swojej kuchni. Jak dotąd nigdy mnie nie zawiodły przepisy są rzetelne.Wszystko co zrobiłam z Twojej strony poprostu wyszło i było super.Dziękuję że chcesz dzielić się swoim doświadczeniem. Pozdrawiam
    jola

    OdpowiedzUsuń
  7. Niedawno jadłam chleb laffa w Hamsie w Krakowie. Pyszne. Chyba było to coś podobnego i zamierzam skorzystać z Twojego przepisu. Czy można te chlebki potem przechowywać dłużej?
    PS. Bakłażana duszonego z pomidorami, którego znalazłam u Ciebie po prostu uwielbiam :)
    Ola

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam layaş zamrozic wtedy dlugo mozna przechowywac i wyjmowac 30 mınut przed podaniem. Mozna tez przechowac w foliowym szczelnie zamknietym woreczku, niestety jedynie kilka dni.

      Usuń
    2. Dzięki. Ciasto właśnie rośnie. :)
      Ola

      Usuń
    3. Pycha! Następne postaram się zrobić cieńsze. Jak na pierwszy raz jestem zadowolona. Wyszły bardzo miękkie. Czy na chrupiąco też się da?
      Pachną i świetnie smakują z sałatką. Dzięki :)
      Ola

      Usuń
    4. Powinny być miękkie, jeśli chcesz na chrupko zostaw je na powietrzu przez kilka godzin, będą twarde ale nie wiem czy się takie da jeść. My jemy miękkie bo służą nam jako chleb do zawijania różnych potraw.

      Usuń
    5. :D to może nie będę ryzykować

      Usuń
  8. Wyszły pyszne!! Idealna konsystencja, muszę teraz tylko popracować na wałkowaniem takim, żeby się nie dziurawiły ani nie były za grube ;)

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...